Graficy, fotografowie i fotograficy wymagają najlepszych monitorów, które bezbłędnie odwzorowują kolory. Dobrze również, aby zapewniały wygodną wielogodzinną pracę.
Na co zwrócić uwagę wybierając idealny monitor dla grafika?
Barwy
Podczas obróbki zdjęć i grafiki cyfrowej niezbędne jest idealne odwzorowanie kolorów, aby były jak najwierniejsze rzeczywistości. Wybierając monitor, trzeba zwrócić uwagę na:
– przestrzeń AdobeRGB (pokrycie przynajmniej 90%)
– szeroka paleta barw
– odpowiedni tym matrycy (najlepiej IPS)
– możliwość samodzielnej kalibracji
Matryca IPS gwarantuje niemal idealne odwzorowanie kolorów, a przy tym charakterystyczny jest dla niej szeroki kąt widzenia na poziomie 178 stopni (w poziomie i w pionie).
Wymiary
Większe monitory pozwalają na wygodniejszą pracę ze zdjęciami i grafiką. Wybierając panel roboczy warto zadbać, aby nie był mniejszy niż 24 cale i oferował rozdzielczość Full HD. Jeszcze lepiej sprawdzi się monitor o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 4K. W przypadku większych monitorów rozdzielczość Full HD będzie już zbyt niska, a zdjęcia i grafika będą niewyraźne.
Wielu grafików i fotografów pracuje na dwóch albo trzech monitorach jednocześnie. Ułatwia to podzielenie obszaru roboczego. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę monitory nieposiadające ramy, aby po zestawieniu dwóch monitorów zachować nieprzerwany obraz.
Podświetlenie
Podświetlenie w monitorze powinno być równomierne, aby na zdjęciach nie pojawiały się różnice jasności wynikające z urządzenia, a nie z samej fotografii. Korekcja ekspozycji jest znacznie trudniejsza, jeśli niektóre elementy zdjęcia są jaśniejsze ze względu na silniejsze podświetlenie ekranu.
Powłoka
Błyszczące matryce uniemożliwiają właściwą ocenę kontrastu na zdjęciu, a dodatkowo męczą wzrok poprzez niechciane odbicia światła. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie matrycy matowej lub satynowej, aby ograniczyć niepożądane efekty. Dobrym pomysłem może okazać się również popularny kaptur na monitor ograniczający wpływ światła zewnętrznego na wyświetlany obraz.
Regulacja
źródło: eizo.pl
Podczas wielogodzinnej pracy trzeba zadbać o ergonomię stanowiska, a więc także o właściwe ustawienie monitora. Zawczasu dobrze jest zwrócić uwagę na oferowane możliwości regulacji ekranu, a w szczególności na jego wysokość, obracanie i pochylenie.
Ochrona wzroku
Wiele godzin spędzonych przy wpatrywaniu się w drobne elementy grafiki czy zdjęcia może skutkować silnym zmęczeniem oczu, a to prowadzi do ogólnego osłabienia i bólów głowy. Efekt ten można ograniczyć dzięki dwóm popularnym technologiom:
– redukcja migotania obrazu
– redukcja światła niebieskiego