Zaprzyjaźnij się z internetem na emeryturze

Zaprzyjaźnij się z internetem na emeryturze

Otworzy ci on drzwi na zupełnie inne możliwości, ułatwi załatwianie setek spraw, pomoże być w kontakcie z przyjaciółmi i wyciągnie z kiepskiego nastroju. To świat, który warto odkrywać, twoje dzieci i wnuki dobrze to już wiedzą.

Pozałatwiasz bardzo codzienne sprawy

Internet da ci wymierne, konkretne korzyści: sprawdzisz szybko rozkład jazdy autobusów i pociągów, telefony do przychodni czy urzędów, ściągniesz druki i formularze. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i znaleźć stronę: komunikacji miejskiej w danym mieście, urzędu gminy urzędu skarbowego, przychodni. Z łatwością zrobisz też zakupy, nie ruszając się z domu – tak naprawdę to już stało się codziennością. A dzięki nawigacji w telefonie nie zgubisz się w nowym miejscu i łatwo dotrzesz do celu (samochodem, komunikacją miejską. pieszo). Twoje życie stanie się prostsze – będziesz też bardziej samodzielna, niezależna, a to doda ci pewności siebie, wzmocni cię. Wszyscy twoi młodsi bliscy tak właśnie funkcjonują. Są bez internetu jak… bez ręki.. 

Zawsze będziesz na bieżąco

Oczywiście wiele osób nadal kocha wydania papierowe gazet i tygodników, chętnie je kupuje, żeby mieć dostęp do aktualnych wiadomości i ciekawostek. Ale internet daje jeszcze więcej możliwości i nie ogranicza cię, jeśli np. chorujesz, siedzisz w łóżku nie wybierzesz się do kiosku. Możesz śledzić aktualności w popularnych portalach informacyjnych lub przeznaczonych dla emerytów, wchodzić na strony internetowe znanych ci gazet codziennych (czy serwisów radiowych, poczytnych tygodników, wielu miesięczników). I, co ważne, możesz odnaleźć też tekst z archiwalnych wydań czy artykuły na temat, który cię interesuje – zazwyczaj trzeba wtedy zalogować się na stronie pisma i za niewielką kwotę wykupić dostęp do tekstów. 

Ulubiony film obejrzysz, gdy zechcesz

Seriale i filmy zobaczysz, siedząc na własnej kanapie i wtedy, gdy jest to dla ciebie wygodne. Możesz wyszukać je w sieci za darmo (ale nie będą to na ogół nowości) czy obejrzeć za opłatą w tzw. serwisach VOD (wideo na żądanie). Zapłacisz tu nie dużą kwotę za dostęp do jednego filmu lub wykupisz abonament na określony termin. Możesz też skorzystać z oferty własnej kablówki wypożyczając film za opłatą. Popularne płatne serwisy (Netflix, HBO GO) umożliwią ci śledzenie filmów i modnych seriali nie tylko kiedy chcesz, ale i jak chcesz np. w telewizorze z internetem, na laptopie, tablecie, smartfonie. Musisz tylko założyć w serwisie konto i opłacić wybrany pakiet. 

Posłuchasz audycji, rozmów, muzyki

Hitem sieci są teraz tzw. podcasty nagrania, które można odsłuchać sobie w telefonie czy laptopie w dowolnej chwili. Np. Ze spotkań lubianymi autorami, z rozmów z aktorami czy lekarzami, z wartościowych audycji radiowych i innych „słuchowisk”. Na żądanie bez reklam. Można je ściągać  bezpośrednio z radia lub z sieci dzięki popularnym aplikacjom, które instaluje się w telefonie, tablecie, komputerze. Często umożliwiają one jednocześnie słuchanie ulubionej muzyki. W sieci można też wypożyczać książki do słuchania.

Utrzymasz stały kontakt z bliskimi

Szybko docenisz zalety tzw. komunikatorów, które wykorzystują sieć internetową. Młodzi ludzie pewnie już nawet nie wyobrażają sobie innego sposobu kontaktu. Można pisać, wysyłać zdjęcia, rozmawiać za darmo. Jeśli ktoś na Facebooku ma konta, może korzystać bezpłatnie z aplikacji WhatsApp. Przydaje się również Skype, zwłaszcza, gdy ma się bliskich za granicą (daje możliwość rozmowy przez kamerkę internetową). 

Rozwiniesz swoje zainteresowania

Internet wszystkiego cię nauczy, znajdziesz tu mnóstwo przydatnych (i nie) wiadomości o roślinach, wyposażeniu wnętrz, zdrowiu, podróżach, gotowaniu… To źródło wręcz niewyczerpane, ale nie można traktować go bezkrytycznie! Jeśli masz swoje ukochane hobby, z pewnością będziesz mogła je zgłębiać – szukać inspiracji, nowych pomysłów. Internet ułatwi ci też wyjazdy i wycieczki (są sprawdzone strony, na których można zamawiać niedrogie kwatery). Każda z osób, które są za pan brat z internetem ma swoje ulubione strony na które wchodzi i którym ufa. Też będziesz miała. 

Zdobędziesz nowych znajomych

Internet może stać się twoim „oknem na świat”, dzięki któremu nie będziesz się czuła wykluczona, osamotniona. Wiele osób tak właśnie czuje się na emeryturze, gdy traci kontakt z koleżankami z pracy i zamyka się w czterech ścianach. W internecie możesz poznawać nowych ludzi, także w swoim wieku, dyskutować na bliskie wam tematy (istnieje sporo grup społecznościowych na Facebooku skupiających dojrzałe osoby albo stron w internecie, które mają swoje fora). Możesz np. za pomocą portali społecznościowych odnaleźć też dawnych znajomych. 

Nigdy się nie znudzisz, także w realu

W internecie bez trudu znajdziesz informacje o wydarzeniach, które zachęcą cię do wychodzenia domu, o zajęciach, dobrych koncertach, wystawach – możesz przeglądać np. strony stowarzyszeń seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, teatrów. Jeśli masz konto na Facebooku, warto „polubić” grupy, które skupiają ludzi pasjach podobnych do twoich czy grupy sąsiedzkie (stowarzyszenia lokalne), będziesz potem dostawała od nich powiadomienia o warsztatach, spotkaniach, premierach filmowych, rozmaitych inicjatywach. W sieci wyszukasz też zapowiedzi przedstawień czy koncertów, na które warto wybrać się z wnukami. Internet to olbrzymia baza danych, trzeba tylko wiedzieć, jak w niej grzebać.

Na pewno zastanawiasz się zatem jaki smartfon będzie najwygodniejszy i pozwoli na to wszystko. Czasy prostych telefonów typu „nokia cegła” są już za nami. W dzisiejszych czasach wybór raczej musi pójść w stronę telefonów dotykowych, lecz który smartfon będzie najlepszy dla seniora? – sugeruję pójść w stronę wytrzymałych telefonów z Androidem ze średniej półki.

Podziel się z nami swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

inReview.pl | Recenzje i rankingi produktów oraz usług
Logo
Enable registration in settings - general