Jaki telefon dotykowy dla seniora? (Ranking 2023)

senior ze smartfonem

Smartfony od wielu lat już są urządzeniami, które zagościły na stałe w naszym życiu. Telefony z dotykowymi ekranami są zdaniem większości osób bardzo wygodne w użytkowaniu, a szybki rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że z każdym rokiem mają coraz więcej funkcji. Nie dziwi więc fakt, że dla wielu osób są one niemal obowiązkowym elementem życia.

Aby jednak smartfony spełniały swoje przeznaczenie, powinny być odpowiednio dobrane do oczekiwań użytkownika pod względem jego parametrów.

Dobry telefon dotykowy dla seniora to przede wszystkim modele, które mają odpowiednio duże ekrany. Wiele starszych osób często ma problem ze wzrokiem, dlatego też  dobrze, jeśli ekran w telefonie dla seniora ma przekątną około 6 cali lub więcej. Dzięki temu wszystkie informacje są doskonale widoczne na ekranie.

Wybraliśmy 13 telefonów dla seniorów, które powinieneś rozważyć:


1

Najlepszy: Samsung Galaxy M13Wyśmienity aparat i duża karta pamięci.

Samsung Galaxy M13

9/10
Solidny telefon, z wyśmienitym aparatem i wystarczająco dużym zapasem pamięci, który pomieści wszystkie zdjęcia Twojego seniora.

Smartfon Samsung Galaxy M13 pojawił się na rynku w drugim kwartale 2022 roku i szybko zwrócił na siebie uwagę m.in. ze względu na możliwość wykonywania wysokiej jakości zdjęć. Smartfon został wyposażony w potrójny aparat główny o rozdzielczości 50Mpx, a także aparat przedni o rozdzielczości 8Mpx. Można też liczyć na szereg praktycznych i prostych w obsłudze funkcji, które umożliwiają zrobienie świetnych zdjęć.

Samsung Galaxy M13 to także telefon z dużą pamięcią. Podczas zakupów można zdecydować się na wersję z 64GB lub 128GB. Na dodatek można dokupić kartę pamięci, co pozwala zyskać jeszcze więcej miejsca do przechowywania multimediów i instalowania aplikacji. Za sporą zaletę należy uznać również 4GB pamięci RAM, która zupełności wystarcza do zapewnienia szybkiej i wydajnej pracy telefonu.

Na uwagę z pewnością zasługuje też bateria o pojemności 5000mAh. Wytrzymałość baterii jest dla wielu seniorów dość ważna, ponieważ pozwala na korzystanie z telefonu przez wiele godzin bez konieczności ładowania. Co ciekawe, telefon dotykowy dla seniora Samsung Galaxy M13 jest wyposażony w opcję szybkiego ładowania 15W, dzięki czemu czas oczekiwania na pełne naładowanie baterii jest krótszy niż w przypadku wielu innych smartfonów.

To jednak nie koniec zalet tego telefonu. W wyświetlaczu zastosowano technologię IPS TFT, która zapewnia wysoki poziom czytelności ekranu w słońcu. Ponadto ten model ma dość duży wyświetlacz, którego przekątna wynosi 6,6 cala. Można także liczyć na obecność wszystkich podstawowych funkcji typu tryb głośnomówiący, zegar, alarm czy też kalkulator. Telefon został wyposażony w czytnik linii papilarnych, co zwiększa bezpieczeństwo urządzenia. Jest to dla seniorów lepsza opcja niż konieczność wpisywania hasła w celu odblokowania ekranu lub uzyskania dostępu do wielu aplikacji.

Zastanawiając się nad zakupem smartfona dla starszej osoby, na pewno warto wziąć pod uwagę Samsung Galaxy M13. Jest to wysokiej jakości urządzenie dostępne w stosunkowo przystępnej cenie. Ten telefon dotykowy dla seniora to świetna opcja zwłaszcza w sytuacji, gdy mamie, dziadkowi czy też cioci zależy na wydajnym, płynnie działającym urządzeniu z dużą pamięcią, czytelnym wyświetlaczem i wysokiej jakości aparatem.

2

Motorola Moto G9 Power wytrzymała bateria i żywotność

Motorola Moto G9 Power

8/10
Telefon dotykowy z imponującą baterią i dużym ekranem na pewno szybko zdobędzie uznanie seniora.

Chcąc znaleźć wytrzymały telefon dotykowy dla seniora, nie można pominąć modelu, który wśród młodych osób nie jest tak bardzo popularny. Motorola Moto G9 Power, bo to o nim mowa, charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle wytrzymałą i żywotną baterią. W przeciwieństwie do wielu innych smartfonów, w których montuje się baterie o pojemności 4500 – 5000 mAh, ten model może pochwalić się wybitnie dużą baterią o pojemności aż 6000 mAh. To sprawia, że może bez problemu wytrzymać nawet kilka dni, jeśli mówimy tylko o wykonywaniu połączeń czy wysyłaniu smsów. W przypadku przeglądania stron internetowych czas wytrzymałości baterii zmniejszy się, jednak i tak telefon bez problemu może wytrzymać przynajmniej jeden dzień.

Motorola Moto G9 Power ma wyświetlacz Max Vision HD, który umożliwia korzystanie z telefonu bez przemęczania oczu. Ma bowiem przekątną 6,8 cala, co stawia go na czołowym miejscu wśród podobnych telefonów. Duży wyświetlacz zapewnia dobrą widoczność i duże litery, co z pewnością jest korzystne dla osób starszych. Jednocześnie parametry wyświetlacza sprawiają, że kolory są żywe i wyraziste, dzięki czemu w każdym oświetleniu i warunkach pogodowych można bez problemu korzystać ze smartfona. Zastosowano w nim bowiem technologię IPS, dzięki której nawet przy sporym nachyleniu ekranu czy w warunkach, kiedy światło słoneczne jest dość mocne, obrazy na wyświetlaczu są wyraźne.

Za działanie smartfona odpowiada system Android 10, co sprawia, że ten model nie zawiesza się oraz nie sprawia problemów podczas korzystania z niego. Wydajny procesor w połączeniu z tym systemem powoduje, że nawet korzystanie z bardziej wymagających aplikacji nie będzie żadnym problemem. Motorola Moto G9 Power posiada wiele funkcji dodatkowych, takich jak na przykład akcelerometr, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy czy żyroskop. Oczywiście jeśli chodzi o telefon komórkowy dla seniora, to często te funkcje nie są dla wybierających osób ważne, ponieważ starsze osoby raczej rzadko z nich korzystają. Smartfon posiada wiele funkcji, z których starsze osoby mogą jednak chętnie korzystać. Zalicza się do nich między innymi budzik, tryb głośnomówiący czy kalendarz, umożliwiający ustawienie przypomnień ważnych wydarzeń czy na przykład wizyt u lekarza. Dodatkowo jako plus wskazywana jest dobra głośność smartfona, dzięki czemu nie ma obaw iż sygnał przychodzącego połączenia czy nawet wiadomości tekstowej nie zostanie zauważony.

Motorola Moto G9 Power może pochwalić się imponującym aparatem. Aparat znajdujący się z przodu smartfona ma rozdzielczość 16 Mpix. To sprawia że wykonywanie selfie czy korzystanie z funkcji odblokowania aparatu przy pomocy twarzy nie będzie sprawiało problemów, nawet w mniej korzystnych warunkach pogodowych. Główny aparat zaś posiada rozdzielczość aż 64Mpix, co czyni z niego jeden z lepszych modeli w swojej klasie. Dzięki zastosowanym dodatkowym funkcjom zdjęcia można robić bez większych problemów, nie obawiając się o ich jakość. Smartfon daje również możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych czy też w trybie makro, gdzie atutem na pewno jest ich idealna ostrość.

Rozpatrując model Motorola Moto G9 Power jako telefon dotykowy dla seniora, za jego ogromne zalety na pewno można uznać wytrzymałą baterię i duży ekran. Ponadto aparat jest tak skonstruowany, aby był nieco bardziej odporny na upadki niż większość modeli w podobnej klasie. Duża ilość dodatkowych funkcji, z jakich można korzystać, w tym modelu może być jednak postrzegana jako niezbyt dobra dla starszych osób. Z większości z nich prawdopodobnie w ogólnie nie będą korzystać, a przypadkowe ich włączenie może okazać się sporym problemem. Jednak atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę parametry urządzenia, sprawia, że warto go wziąć pod uwagę podczas zakupów.

3

Xiaomi Redmi 9A Dobra jakość i atrakcyjna cena

Xiaomi Redmi 9A

9/10
Smartfon ze świetnym stosunkiem jakości do ceny i prostą obsługą na pewno miło zaskoczy każdego seniora.

Xiaomi Redmi 9A dość często wskazywany jest jako prosty w obsłudze telefon dotykowy dla seniora, a jednocześnie jako produkt o wysokiej jakości i atrakcyjnej cenie. Być może jego parametry nie są tak imponujące jak wielu modeli z wyższej półki cenowej, jednakże porównując je pod katem dopasowania do potrzeb osób starszych, wypadają doskonale. Smartfony Xiaomi od pewnego czasu stały się jednymi z najczęściej kupowanych modeli, na co niewątpliwy wpływ ma ich cena, często o wiele niższa niż modeli innych firm w podobnej klasie.

Xiaomi Redmi 9A to smartfon, który może się pochwalić wyświetlaczem  o przekątnej 6,53 cala. Jednocześnie zaś został on tak skonstruowany, aby jego wielkość całkowita nie była zbyt duża, dzięki czemu korzystanie z niego jest wygodne. Taka wielkość wyświetlacza zapewnia bezproblemowe korzystanie z telefonu, ikony są bowiem widoczne i nie ma problemu z jego obsługą. Jednocześnie model zapewnia odpowiednią ostrość i jasność obrazów na wyświetlaczu bez względu na zewnętrzne warunki oświetleniowe. Można samodzielnie zarządzać jasnością ekranu lub zdecydować się na korzystanie z funkcji automatycznej.

Jeśli chodzi o baterię, Xiaomi Redmi 9A wyposażony został w jednostkę o pojemności 5000mAh. Przy korzystaniu z telefonu jedynie w jego podstawowych funkcjach, czyli wykonywaniu połączeń telefonicznych, wysyłaniu wiadomości tekstowych czy sporadycznemu przeglądaniu stron internetowych, urządzenie może wytrzymać nawet dwa dni bez konieczności ponownego ładowania. Plusem na pewno jest fakt, iż bateria nie potrzebuje zbyt wiele czasu do ponownego naładowania.

Podobnie jak wiele innych modeli, Xiaomi Redmi 9A wyposażony został w wiele dodatkowych funkcji. Bluetooth, odblokowanie za pomocą twarzy, czytnik linii papilarnych – to tylko niewielka część tego, co oferuje swoim użytkownikom. Jednak za plus można uznać fakt, że jeśli ktoś nie chce z tych funkcji korzystać, nie musi się obawiać przypadkowego ich włączenia. Dlatego pod tym względem doskonale sprawdza się jako model dla osób starszych, które nie muszą się obawiać, iż kliknięcie niechcący ikonkę spowoduje włączenie aplikacji, z której nie chcą korzystać.

Model został wyposażony w dwa aparaty – główny i przedni. Aparat główny ma rozdzielczość 13 Mpix, zaś ten zainstalowany z przodu – 5 Mpix. Być może na tle innych modeli takie parametry nie są zbyt imponujące, ale pozwalają na wykonywanie zdjęć o dość dobrej ostrości bez konieczności korzystania z dodatkowych funkcji. Być może dla młodszych osób jakość zdjęć i parametry aparatów nie są zbyt imponujące, jednak dla starszych osób z pewnością są one wystarczające.

Xiaomi Redmi 9A wyposażony został we wbudowaną pamięć o pojemności 32 GB. Być może nie jest to wartość najwyższa, jednak bez problemu można ją rozszerzyć przy pomocy karty pamięci. Dla systemu operacyjnego zarezerwowano 2 GB pamięci, co z powodzeniem wystarcza do bezproblemowego działania modelu.

Jako telefon dla osób starszych Xiaomi Redmi 9A przekonuje łatwością obsługi jak również dużym wyświetlaczem. Możliwość bezproblemowego dostosowania zarówno funkcji telefonu, jak też wyglądu wyświetlacza do potrzeb użytkownika sprawiają, że wiele starszych osób ceni sobie ten właśnie model. Nie można także zapominać o jego cenie – kilkaset złotych, jakie trzeba zapłacić za nowe urządzenie to kwota niewygórowana, biorąc pod uwagę funkcjonalność telefonu. Z pewnością na uwagę zasługuje również wysoka jakość wykonania, dzięki czemu model zalicza się do dość trwałych.

4

Xiaomi Redmi 9C NFC

Xiaomi Redmi 9C NFC

8.5/10
Solidna bateria i nowoczesne funkcje.
Ten innowacyjny smartfon z pojemną baterią będzie strzałem w dziesiątkę dla nowoczesnych seniorów.

Xiaomi Redmi 9C NFC to model cieszący się na rynku sporą popularnością. Jego parametry sprawiają, że bez problemu może być doskonałym wyborem w swojej klasie, bardzo często również jest wskazywany jako dobry telefon właśnie dla starszych osób. Lekki smartfon o niewielkich wymiarach może pochwalić się sporym wyświetlaczem, o przekątnej 6,53 cała. Dzięki temu użytkownicy mają zapewnioną dobrą widoczność ikon i obrazów. Z pewnością również funkcja dostosowania jasności oświetlenia do panujących warunków pogodowych ułatwia korzystanie z telefonu.

Wyposażony w baterię o pojemności 5000 mAh telefon jest w stanie wytrzymać dość długo bez konieczności ponownego ładowania. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak użytkownik korzysta z telefonu. Jeśli jest on wykorzystywany jedynie do połączeń telefonicznych czy wysyłania wiadomości sms, bez problemu może wytrzymać nawet dwa dni.

Smartfon posiada bardzo wiele dodatkowych funkcji, biorąc pod uwagę jego cenę. Jedną z ciekawszych jest moduł NFC, dzięki któremu można przy pomocy smartfona płacić za zakupy. Nie trzeba więc zabierać ze sobą portfela, wystarczy jedynie smartfon, aby móc bez problemu dokonać płatności.

Jako model dla osób starszych Xiaomi Redmi 9C NFC to bardzo dobry wybór. Niewysoka cena w połączeniu z wysoką jakością czynią z niego produkt wart uwagi. Wbudowana pamięć 32 GB spokojnie wystarcza na przechowywanie zdjęć czy innych plików. Zawsze też można ją rozbudować przy pomocy karty pamięci.

5

Motorola Moto E20 Wytrzymały i funkcjonalny

Motorola Moto E20

8/10
Odporny na uszkodzenia smartfon ułatwi seniorowi codzienne życie i kontakt z bliskimi.

Motorola Moto E20 to smartfon, który w porównaniu z wieloma modelami w swojej klasie wysuwa się na prowadzenie. Jest dość odporny na uszkodzenia oraz wodę czy pył. Jest to możliwe dzięki jego konstrukcji i wysokiej jakości materiałom wykorzystanym do jego wykonania.

Smartfon wyposażony jest w baterię o pojemności 4000 mAh. Pomimo iż wartość nie należy do najwyższych, urządzenie bez problemu może wytrzymać cały dzień bez ładowania. Oczywiście jest to uzależnione od tego, z jakich funkcji korzysta użytkownik. Plusem jest także wyświetlacz o przekątnej 6,5 cala, umożliwiający bezproblemowe korzystanie z telefonu. Za obsługę smartfona odpowiada system Android 11, co sprawia że działa on płynnie, nie zacina się i nie zawiesza nawet w przypadku korzystania z bardziej wymagających aplikacji. Na system operacyjny przeznaczony 2 GB pamięci, zaś na przechowywanie danych 32 GB. W przypadku, gdyby użytkownik potrzebował więcej pamięci, można ją rozszerzyć, wykorzystując do tego kartę pamięci.

Rozpatrując ten smartfon pod kątem użytkowania przez osoby starsze, z pewnością ma on sporo zalet. Duży ekran, wytrzymałość samego aparatu i spora żywotność baterii to jego niewątpliwe plusy. Być może zbyt duża ilość funkcji może okazać się dla niektórych osób problemem, zwłaszcza jeśli nie mają ochoty z nich korzystać.

Telefon dla seniora z klapką

Wśród seniorów nadal można znaleźć wielu fanów telefonów z klapką. Takie modele cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiego odebrania połączenia. Wystarczy otworzyć klapkę, żeby móc rozpocząć rozmowę. Ponadto przeważnie tego typu urządzenia są bardzo proste w obsłudze i są znacznie tańsze niż np. smartfony.

Telefony z klapką są też nieco mniej narażone na uszkodzenie ekranu niż urządzenia bez klapki. Zazwyczaj dla seniora jest to dość ważne, ponieważ starsze osoby często mają mniej sprawne dłonie i mogą niechcący upuścić telefon. Naprawa wyświetlacza to z kolei przeważnie spory wydatek.

Sprawdź najlepsze telefony z klapką dla seniorów:

6

Panasonic KX-TU456Solidność i elegancja

Panasonic KX-TU456

6.5/10
Prosty w obsłudze zamykany telefon, który ma do zaoferowania seniorom ponadprzeciętną wytrzymałość, duże klawisze i czytelny wyświetlacz.

Pod względem wytrzymałości telefon Panasonic KX-TU456 naprawdę robi wrażenie. Jest wykonany z solidnych materiałów, a także jest pyłoszczelny i odporny na wstrząsy. Z tego powodu może posłużyć naprawdę długo i nie zniszczy się podczas noszenia np. w torebce. Co więcej, niekiedy nawet upadek z wysokości 1,5 metra nie powinien zaszkodzić urządzeniu.

Telefon komórkowy dla seniora powinien również być prosty w obsłudze. Model Panasonic KX-TU456 ma duże, podświetlane klawisze, dzięki czemu poruszanie się po menu bądź pisanie wiadomości jest naprawdę łatwe. Dostępna jest też funkcja głośnego wybierania, która służy do głosowego potwierdzenia naciskanych klawiszy.

Wyświetlacz w telefonie z klapką od Panasonic ma przekątną 2,4 cala. Taki ekran jest znacznie mniejszy niż w przypadku smartfonów, ale ikony, czcionki i inne elementy interfejsu są duże i czytelne. Sporą zaletą urządzenia jest ponadto wysoki poziom głośności, co zdecydowanie ułatwia seniorom prowadzenie rozmów. Na dodatek telefon działa bez zakłóceń nawet w przypadku korzystania z aparatu słuchowego.

Do mocnych stron modelu Panasonic KX-TU456 należy też zaliczyć baterię, która pomimo pojemności zaledwie 1000mAh nie wymaga częstego ładowania. Ponadto telefon jest wyposażony w aparat o rozdzielczości 0,3Mpx, choć oczywiście nie można wymagać od tak prostego urządzenia bardzo wysokiej jakości zdjęć. Sporym zaskoczeniem jest natomiast pamięć urządzenia, która wynosi 32GB i jest porównywalna z najprostszymi smartfonami. Możliwe jest dokupienie karty pamięci o pojemności 32 GB. Dostępne są także wszystkie podstawowe funkcje, czyli m.in. kalkulator, zegar i alarm.

Bez wątpienia Panasonic KX-TU456 to dobry telefon dla seniora. W szczególności może przypaść do gustu starszym osobom, które nie są przekonane do korzystania ze smartfonów. Doskonale sprawdzi się też w przypadku problemów ze słuchem. Ponadto jest świetną opcją dla seniorów, którzy preferują telefon z guzikami.

7

myPhone Tango LTEBezpieczeństwo i nowoczesność

myPhone Tango LTE

7/10
Nowoczesny telefon z intuicyjnym interfejsem, dwoma ekranami i przyciskami bezpieczeństwa zapewni seniorowi maksymalną wygodę korzystania.

MyPhone Tango LTE to prawdopodobnie jedna z najciekawszych propozycji w kategorii telefonów z klapką. Choć jest to bardzo prosty telefon, to jednocześnie zaskakuje swoim nowoczesnym charakterem. Na dodatek jest wprost stworzony dla seniorów.

Niemałe wrażenie robi zwłaszcza obecność dwóch ekranów. Główny wyświetlacz po zamknięciu klapki jest schowany. Natomiast niewielki ekran na klapce pozwala bez otwierania telefonu sprawdzić np. status połączeń czy też godzinę. Na dodatek oba wyświetlacze zapewniają bardzo wyraźny obraz, przejrzystość i czytelność.

Sporym ułatwieniem dla starszych osób są duże, podświetlane klawisze. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w specjalne przyciski, które umożliwiają szybki dostęp do aparatu, wiadomości SMS i radia. Co ciekawe, aparat ma rozdzielczość 2Mpx, co jest naprawdę dobrym wynikiem w kategorii telefonów z klapką.

Model myPhone Tango LTE zwiększa ponadto bezpieczeństwo starszych osób. Ten nowoczesny telefon dla seniora ma opcję ustawienia przycisku bezpieczeństwa SOS i ICE. W przypadku funkcji ICE możliwe jest zachowanie tak ważnych danych o właścicielu urządzenia jak np. osoby kontaktowe, stan zdrowia i grupa krwi. W ten sposób w sytuacji zagrożenia życia możliwe jest szybsze udzielenie odpowiedniej pomocy.

Wśród zalet tego telefonu na pewno warto wymienić także wydajną baterię o pojemności 1400mAh. Ponadto model myPhone LTE ma złącze USB-C, które jest obecnie niemal standardem i umożliwia szybkie ładowanie telefonu. Urządzenie działa w technologii LTE, co zapewnia wysoką prędkość przesyłu danych. Możliwe jest także korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. Za minus można uznać jedynie stosunkowo niewielką pamięć sprzętu (128MB). Telefon można jednak bez problemu wyposażyć w kartę pamięci o pojemności nawet 64GB.

Telefon myPhone Tango LTE to prawdziwy kompromis pomiędzy prostotą i nowoczesnością. Jest to zatem idealna opcja dla seniorów, którym zależy na urządzeniu z klapką bez konieczności rezygnacji z wielu innowacyjnych rozwiązań. Można cieszyć się zaletami zamykanego telefonu z klawiaturą i jednocześnie korzystać z technologii LTE, podwójnej karty SIM, radia, dyktafonu czy też przycisków bezpieczeństwa.

8

Maxcom MM824Lekkość i prostota

Maxcom MM824

7.5/10
Lekki telefon z klapką, dwoma ekranami i funkcją głośnomówiącą idealnie trafia w potrzeby starszych osób.

Podczas poszukiwań telefonu dla osób starszych na pewno warto zwrócić uwagę na model Maxcom MM824. Niewielkie, niezwykle lekkie urządzenie jest świetną opcją dla emerytów, dla których prosta obsługa jest priorytetem. W tym telefonie można znaleźć tylko najważniejsze funkcje, a jego design odpowiada potrzebom seniorów.

Telefon Maxcom MM824 ma dwa wyświetlacze, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dodatkowy ekran na klapce umożliwia sprawdzenie np. godziny, daty bądź statusu nieodebranych połączeń bez konieczności otwierania urządzenia. Na dodatek menu telefonu jest proste i intuicyjne, a wyświetlane na ekranie obrazy są czytelne. Dzięki temu nawet seniorzy, dla których współczesna technologia to czarna magia, będą w stanie bez problemu znaleźć np. aparat, ustawienia czy też listę kontaktów.

Dla starszej osoby i jej bliskich niezwykle ważną opcją jest przycisk bezpieczeństwa SOS. W sytuacji zagrożenia życia senior może szybko skontaktować się ze wskazanymi wcześniej osobami. Dodatkowo uruchomiony zostanie alarm dźwiękowy. Taki telefon dla babci może zatem nawet uratować jej życie.

Urządzenie jest też wyposażone w szereg praktycznych funkcji, z których emeryci chętnie korzystają. Telefon ma wbudowany aparat o rozdzielczości 2Mpx. Ponadto dostępne są takie funkcje jak budzik z drzemką, kalendarz, latarka i radio. Przydatną opcją jest też funkcja głośnomówiąca, która podnosi komfort rozmów telefonicznych i jest kompatybilna z aparatami słuchowymi.

Model Maxcom MM824 ma niewiele pamięci wbudowanej (2MB), ale może być wyposażony w kartę pamięci o pojemności do 32 GB. Bateria 800mAh nie jest mocną stroną telefonu, ale ze względu na jego prostotę nie wymaga bardzo częstego ładowania.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki telefon do 400 zł będzie odpowiedni dla seniora, to Maxcom MM824 może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oferuje bowiem świetny stosunek ceny do jakości. Jest przy tym naprawdę prosty w obsłudze, a jednocześnie może pochwalić się funkcjami zapewniającymi starszym osobom wygodę i bezpieczeństwo.

Telefon dla seniora z klawiaturą

Urządzenia z tradycyjną klawiaturą nadal są chętnie wybierane przez starsze osoby. Telefon dotykowy dla seniora nie zawsze jest wygodny, zwłaszcza jeśli rodzice bądź dziadkowie są przyzwyczajeni do poruszania się w menu poprzez naciskanie odpowiednich klawiszy. Duże guziki w modelach z klawiaturą często ułatwiają też pisanie wiadomości.

Wbrew pozorom wybór produktów w tej kategorii nadal jest całkiem spory. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby urządzenie odpowiadało potrzebom starszej osoby. Dlatego w naszym rankingu skupiliśmy się na cechach i funkcjach, które ułatwiają emerytom korzystanie z telefonu.

Dowiedz się, jaki telefon dla seniora z klawiaturą uważamy za dobry wybór:

9

HAMMER 5 SmartWytrzymałość i innowacyjność

HAMMER 5 Smart

7/10
Solidny telefon ze wzmocnioną konstrukcją i dostępem do Internetu z pewnością przypadnie do gustu nowoczesnym seniorom.

Hammer 5 Smart to zdecydowanie najwytrzymalszy telefon dla seniora w naszym zestawieniu. Urządzenie może pochwalić się certyfikatem IP68, co oznacza pyłoszczelność i wysoką klasę wodoszczelności. Ma też wzmocnioną budowę, dzięki czemu powinien bez problemu przetrwać upadek z wysokości ponad 1 metra.

Pomimo dość industrialnego, ciężkiego wyglądu telefon jest stosunkowo lekki. Został także wyposażony w solidną baterię o pojemności 2500mAh. Choć jest to telefon na guziki, to może pochwalić się wieloma funkcjami, które ma niemal każdy smartfon i telefon dotykowy dla seniora. Jest to związane z obecnością systemu KAiOS, który umożliwia m.in. korzystanie z nawigacji czy też oglądanie filmów na YouTubie.

Ten model działa ponadto w oparciu o technologię LTE. Dzięki temu można liczyć na naprawdę przyzwoitą prędkość przesyłu danych. Istnieje też opcja połączenia się z siecią Wi-Fi. Telefon dla seniora z Internetem i dość dużymi klawiszami to idealna opcja dla starszych osób, które chętnie spędzają czas w wirtualnym świecie.

Telefon Hammer 5 Smart ma jednak znacznie więcej zalet. Jest wyposażony w dwa aparaty — tylny (2Mpx) i przedni (0,3Mpx). Wbudowana pamięć urządzenia wynosi 4GB. Dostępny jest też slot karty pamięci, która może mieć maksymalnie 32GB. Na dodatek telefon działa w systemie Android, który można spotkać m.in. w wielu smartfonach, tabletach i telewizorach. Ponadto istnieje możliwość korzystania z dwóch kart SIM jednocześnie.

Na ten solidny telefon w przystępnej cenie na pewno powinni zwrócić uwagę seniorzy, którzy prowadzą dość aktywny tryb życia. Urządzenie ma nawet praktyczny uchwyt na smycz. Model Hammer 5 Smart to też świetne rozwiązanie dla osób, które korzystają z Internetu, ale preferują klawiaturę zamiast ekranu dotykowego. Co ważne, w telefonie jest dostępna funkcja głośnomówiąca.

10

myPhone Halo EasyProsta obsługa i kompaktowość

myPhone Halo Easy

8/10
Ten niewielki telefon z przyciskiem SOS zapewni seniorowi wygodę dzięki czytelnemu ekranowi i dużym przyciskom.

Model myPhone Halo Easy to prawdopodobnie najprostszy telefon dla seniora. To urządzenie nie zaskoczy emerytów żadnymi nietypowymi funkcjami. W dużej mierze jest to zasługa nieskomplikowanego, bardzo intuicyjnego menu. Ponadto telefon ma ekran z dużą, wyrazistą czcionką, przy czym urządzenie jest naprawdę lekkie i kompaktowe.

Pomimo prostoty można liczyć oczywiście na obecność podstawowych funkcji. Senior w telefonie ma dostęp do aparatu 0,3Mpx, latarki, Bluetooth, radia, zegara, kalkulatora i kalendarza. Za ogromny plus należy uznać przycisk bezpieczeństwa SOS, który służy do powiadamiania ustalonych wcześniej osób o potrzebie nagłej pomocy. Obecność tej funkcji znacząco zwiększa ryzyko na przeżycie starszej osoby w przypadku np. wystąpienia poważnych problemów ze zdrowiem.

Telefon myPhone Halo Easy ma wbudowaną pamięć wynoszącą 4MB, ale istnieje możliwość dokupienia karty pamięci o pojemności 32GB. Transmisja danych odbywa się w technologii 2G. Bateria ma zaledwie 1000mAh, ale w przypadku tak prostego urządzenia na pewno nie będzie wymagać ciągłego ładowania. Telefon dla seniora na kartę SIM ma wejście tylko na jedną kartę.

Podsumowując, myPhone Halo Easy przypadnie do gustu osobom, które lubią niewielkie, lekkie urządzenia z podstawowymi funkcjami. Z pewnością jest to świetna opcja, jeśli telefon dotykowy dla seniora nie wchodzi w grę ze względu np. na brak klawiatury czy też trudną obsługę. Na dodatek jest to jeden z najtańszych telefonów na rynku, ale pomimo niskiej ceny oferuje wysoką jakość.

11

myPhone Maestro 2Czytelny ekran i elegancki design

myPhone Maestro 2

8.5/10
Klasyczny telefon komórkowy z dużym ekranem, aparatem i intuicyjnym menu zachwyci seniorów ceniących prostotę w dobrym stylu.

W przypadku telefonu myPhone Maestro 2 obecność klawiatury z dość dużymi guzikami zdecydowanie nie jest jedyną zaletą. Ten poręczny model o eleganckim designie jest bardzo prosty w obsłudze. Jednocześnie oferuje kilka nowoczesnych funkcji np. opcję DualSim pozwalającą na korzystanie z dwóch kart Sim w jednym urządzeniu.

Seniorzy z pewnością docenią zwłaszcza funkcję głośnomówiącą, która pozwala na komfortowe prowadzenie rozmów z bliskimi. Ponadto telefon ma duży wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala. Jest to znacznie więcej niż w przypadku większości modeli z klawiaturą. Mocnym punktem jest też bateria, która ma pojemność 1000mAh i pozwala na rozmawianie bez ładowania nawet przez 10 godzin.

Telefon myPhone Maestro 2 jest też wyposażony w aparat o rozdzielczości 0,3Mpx z lampą błyskową. Urządzenie ma też wbudowane takie funkcje jak kalkulator, kalendarz, latarka, radio, dyktafon, budzik i alarm wibracyjny. Pamięć telefonu wynosi 32MB i można ją rozszerzyć, montując kartę pamięci o maksymalnej pojemności 32GB. Ten model działa w technologii 2G i ma Bluetooth.

Tak proste urządzenie jest świetną propozycją dla seniorów, których niekoniecznie interesują dotykowe telefony i smartfony. Model myPhone Maestro 2 ma właściwie wszystko, czego może potrzebować starsza osoba, czyli m.in. duży, czytelny ekran, funkcję głośnomówiącą i aparat. Na dodatek jest dostępny w naprawdę przystępnej cenie.

Prosty telefon dla seniora z dużym wyświetlaczem

1212

Maxcom Neva Rise S1 FSProsta obsługa i duży ekran

Maxcom Neva Rise S1 FS

8/10
Telefon z intuicyjnym menu i dużymi ikonami z pewnością nadaje się na pierwszy smartfon dla starszej osoby.

Dla wielu seniorów duży ekran z dużymi ikonami i napisami to absolutny priorytet podczas zakupu telefonu. Jednocześnie często zależy im na dość poręcznym modelu, który zmieści się w kieszeni. I takimi właśnie cechami może pochwalić się smartfon Maxcom Neva Rise S1 FS. 

Ten telefon dotykowy dla seniora ma wyświetlacz o przekątnej 4,95 cala. Został też wyposażony w aplikację Przyjazny Ekran. Dzięki niej menu urządzenia jest niezwykle intuicyjne i ma bardzo prosty układ, który przypomina wyglądem klasyczne telefony. Na dodatek możliwe jest powiększenie czcionki i ikon, co może być istotne dla starszych osób z problemami ze wzrokiem bądź z mniej sprawnymi palcami.

W telefonie stworzonym w dużej mierze z myślą o seniorach nie mogło też zabraknąć przycisku bezpieczeństwa SOS. Taka opcja umożliwia w sytuacji np. zagrożenia życia szybkie wysłanie SMSa do ustalonych wcześniej osób. Możliwe jest też wykonanie połączenia telefonicznego bądź przekazanie lokalizacji GPS. W trosce o bezpieczeństwo danych telefon został wyposażony w funkcję ochrony hasłem.

Niewątpliwą zaletą smartfonu Maxcom Neva Rise S1 FS jest też dość solidna bateria o pojemności 2000mAh. Wbudowana pamięć telefonu wynosi 8GB, ale można zdecydować się na zakup karty pamięci o pojemności do 64GB. Ponadto smartfon działa w technologii 4G, co pozwala na dostęp do szybkiego Internetu. Można też korzystać z zalet Bluetooth, Wi-Fi i DualSim, czyli funkcji umożliwiającej używanie dwóch kart SIM w jednym telefonie. Smartfon Maxcom jest wyposażony w dwa aparaty — tylny o rozdzielczości 5Mpx i przedni o rozdzielczości 2Mpx. 

Telefon dotykowy dla seniora z Androidem jest prosty w obsłudze, ale nie można mu też odmówić nowoczesności. Z pewnością przypadnie do gustu starszym osobom, które chętnie korzystają z Internetu mobilnego i lubią robić zdjęcia. Bez wątpienia sprawdzi się jako pierwszy prosty smartfon dla seniora.

Głośny telefon dla seniora

13

MaxCom MM462BBGłośność i bezpieczeństwo

MaxCom MM462BB

7.5/10
Niewielki, lekki telefon z funkcją głośnomówiącą i przyciskami bezpieczeństwa zapewnia seniorom najwyższy poziom komfortu.

Jeśli rodzicom bądź dziadkom zależy przede wszystkim na głośności, to strzałem w dziesiątkę będzie telefon niedotykowy MaxCom MM462BB. Ten model cieszy się niemałą popularnością wśród starszych osób właśnie ze względu na świetnie działającą funkcję głośnomówiącą. Dzięki takiemu urządzeniu prowadzenie rozmów będzie przyjemne nawet w przypadku lekkich problemów ze słuchem. Dzwonki w telefonie również są głośne, a na dodatek są dostępne głosowe podpowiedzi wybieranego numeru.

Za udogodnienie dla seniorów można też uznać duże, podświetlane klawisze. Obsługa menu jest niezwykle prosta, dzięki intuicyjnemu układowi ikon, sporych rozmiarów obrazkom i dużej czcionce. Ekran jest zatem bardzo czytelny, choć ma rozdzielczość zaledwie 1,8 cala. Telefon dla seniora jest wyposażony w dwie funkcje bezpieczeństwa. Przycisk SOS ma opcję alarmu, a także umożliwia automatyczne połączenie bądź wysłanie wiadomości SMS do ustalonych wcześniej osób. Z kolei funkcja ICE pozwala na wyświetlenie kontaktów na wypadek poważnej sytuacji i uzyskanie podstawowych informacji o właścicielu urządzenia.

Choć jest to niemalże najprostszy telefon dla seniora, to nie brakuje w nim również praktycznych udogodnień na miarę XXI wieku. Model MaxCom MM462BB ma aparat o rozdzielczości 0,3Mpx, latarkę, Bluetooth, kalkulator, zegar i nawigację GPS. Możliwe jest też rozbudowanie pamięci urządzenia dzięki karcie pamięci. Telefon działa w technologii 2G.

Kompaktowy telefon w klasycznym stylu jest dobrą opcją, jeśli telefon dotykowy dla seniora jest za duży lub zbyt trudny w obsłudze. Z modelem MaxCom MM462BB powinny poradzić sobie nawet starsze osoby, które są nieco na bakier ze współczesną technologią. Ze względu na imponującą głośność urządzenie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób z problemami ze słuchem.

Podsumowanie

Współcześni seniorzy często nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego. Potrzeby starszych osób są jednak nieco inne niż w przypadku np. nastolatków bądź czterdziestolatków. Z tego powodu warto zapytać rodziców bądź dziadków o to, czego oczekują od urządzenia. Dla niektórych najważniejsza będzie prosta obsługa. Dla innych priorytetem może być telefon dotykowy dla seniora z dużym wyświetlaczem, dobrym aparatem i dostępem do Internetu. W przypadku osób z przewlekłymi chorobami bądź w podeszłym wieku praktyczne mogą okazać się też przyciski bezpieczeństwa.

Do zakupu telefonu dla emeryta warto zatem dobrze się przygotować. Oprócz zapoznania się z naszym rankingiem można również zajrzeć na stronę https://inreview.pl/jak-porownac-smartfony-dla-seniorow/, gdzie przedstawiamy najważniejsze cechy telefonów z punktu widzenia starszych osób.

Podziel się z nami swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

inReview.pl | Recenzje i rankingi produktów oraz usług
Logo
Enable registration in settings - general