Twoi rodzice lub dziadkowie przymierzają się do zakupu pierwszego smartfona? A może mają już nowoczesny telefon, ale średnio radzą sobie z obsługą urządzenia? Bardzo często wystarczy naprawdę odrobina pomocy, żeby starsza osoba nabrała sprawności w poruszaniu się po menu czy też korzystaniu z aplikacji. Sprawdź, jak w kilku prostych krokach nauczyć seniora obsługi smartfona.
Wybierz smartfon dopasowany do potrzeb seniora
Jeśli senior nie kupił lub nie dostał jeszcze w prezencie smartfona, to warto dobrze przygotować się do wyboru urządzenia. W przypadku starszych osób lepiej kierować się potrzebami emerytów niż modą czy też nowinkami technologicznymi. Z tego powodu należy przyjrzeć się np. funkcjom związanym z bezpieczeństwem, czytelności ekranu czy też łatwości obsługi. Możesz też sprawdzić nasz ranking 2023 z telefonami dotykowymi dla seniorów.
Wyjaśnij seniorowi, jak korzystać z ekranu dotykowego
Przestawienie się z telefonu z klawiszami na model z ekranem dotykowym może zająć nieco czasu. Senior szybciej opanuje sprawne poruszanie się po ekranie smartfona, jeśli już na początku przygody z nowym urządzeniem otrzyma pomoc i cenne wskazówki:
- Po ekranie wystarczy delikatnie przesuwać jednym palcem.
- W celu kliknięcia wybranego miejsca należy delikatnie stuknąć opuszkiem palca ekran. Nie ma konieczności długiego przyciskania np. ikon.
- Rozsuwanie dwóch palców spowoduje powiększenie np. obrazku lub strony internetowej.
- Zsuwanie palców pozwala zmniejszyć obraz i wrócić do oryginalnego rozmiaru.
Dobrym pomysłem może być także pokazanie seniorowi, że dłuższe przytrzymanie np. ikon pokazuje dodatkowe opcje. Oswojenie się z ekranem dotykowym jest kluczowe dla przebiegu dalszych etapów nauki. Dlatego warto dać rodzicom bądź dziadkom odpowiednią ilość czasu na przyzwyczajenie się do smartfona. Można przykładowo wspólnie pobawić się ekranem dotykowym w trybie samolotowym, dzięki czemu nie dojdzie do przypadkowego zadzwonienia do kogoś bądź wysłania wiadomości.
Naucz seniora, jak poruszać się po menu telefonu
Niezmiernie ważną częścią nauki obsługi smartfona jest pokazanie seniorowi, jak poruszać się po menu urządzenia. Przed rozpoczęciem tego etapu warto odpowiednio przygotować telefon, czyli np. wybrać prosty układ menu, usunąć zbędne aplikacje itp. W ten sposób smartfon będzie bardziej przystępny dla seniora. Można też umieścić najważniejsze ikony na ekranie głównym. Dzięki temu starsza osoba nie będzie mieć problemu ze znalezieniem ulubionych funkcji i aplikacji.
Daj wskazówki dotyczące obsługi klawiatury
Przed udzieleniem pomocy warto samodzielnie dostosować klawiaturę do potrzeb seniora. W ustawieniach klawiatury Google można np. zmienić wysokość klawiatury, co wpływa na wielkość klawiszy z literami. W przypadku starszych osób warto postawić na nieco większy rozmiar liter, dzięki czemu trafienie w odpowiednie miejsce na ekranie będzie łatwiejsze.
Następnie można przejść do pokazania seniorowi, jak pisać na klawiaturze w smartfonie. Jeśli rodzice bądź dziadkowie mieli już do czynienia z układem liter na klawiaturze w komputerze, to prawdopodobnie szybko opanują pisanie na telefonie dotykowym. Ponadto warto wyjaśnić seniorowi, jakie miejsce na klawiaturze należy dotknąć w celu wyświetlenia np. emotek i znaków interpunkcyjnych.
Strzałem w dziesiątkę może okazać się też włączenie funkcji dźwiękowego potwierdzania wciśnięcia klawisza. Wielu seniorów chętnie korzysta także z opcji dyktowania wiadomości. Warto zatem pokazać starszej osobie, jak uruchomić rozpoznawanie mowy w panelu z klawiaturą.
Przećwicz dzwonienie i wysyłanie wiadomości
Seniorzy zazwyczaj korzystają z telefonu głównie w celu dzwonienia i wysyłania wiadomości. Z tego powodu należy dobrze wytłumaczyć im, jak odebrać połączenie, oddzwonić do kogoś i samodzielnie wybrać numer z kontaktów. Najlepszym rozwiązaniem będzie praktyczny trening, podczas którego warto pokazać też takie opcje jak uruchomienie trybu głośnomówiącego, regulację głośności czy też włączenie wideorozmowy.
Bardzo przydatną umiejętnością jest również obsługa wiadomości SMS i MMS. Warto przekonać seniora do opanowania tej wiedzy, ponieważ wiele istotnych powiadomień często jest wysyłanych właśnie w takiej formie.
Pokaż seniorowi, jak używać najważniejszych funkcji
Ważnym etapem nauki jest bez wątpienia opanowanie obsługi podstawowych funkcji w telefonie. Warto pamiętać, że nowoczesne smartfony nie służą jedynie do dzwonienia i mogą znacząco ułatwić życie seniora czy też wpłynąć na jego bezpieczeństwo. Wbrew pozorom nie jest to duże wyzwanie i powinny poradzić sobie z nim nawet starsze osoby, dla których współczesna technologia bywa czarną magią.
Kontakty
Po zakończeniu nauki senior powinien wiedzieć, jak dodać nowy numer do kontaktów. Warto także zaznajomić go z opcjami dostępnymi w aplikacji, czyli np. listą niedawno wybieranych numerów i wyszukiwarką kontaktów. Dobrym pomysłem jest też dodanie ważnych osób do Ulubionych kontaktów.
Aparat
W przypadku starszej osoby często wystarczy pokazanie podstawowych funkcji. Senior powinien wiedzieć, który przycisk służy do robienia zdjęć. Ponadto warto wyjaśnić, jak przełączyć aparat do trybu Selfie i jak włączyć nagrywanie wideo. Ważne jest też pokazanie, gdzie i jak znaleźć zdjęcia i filmiki w Galerii.
Budzik
Seniorzy chętnie używają budzika jako formy przypomnienia np. o wzięciu lekarstw bądź powtórce serialu. Podczas nauki warto zatem wytłumaczyć, jak ustawić budzik na konkretną godzinę i jak go wyłączyć. Można też pokazać ustawienia dotyczące powtarzania budzika, głośności i wyboru dźwięku.
Radio
Nauka obsługi radia powinna polegać w pierwszej kolejności na wyjaśnieniu, jak włączyć i wyłączyć tę funkcję. Ponadto senior powinien wiedzieć, jak zmienić stacje i regulować głośność.
Głośność i wibracje
Podczas nauki należy wyjaśnić starszej osobie, które przyciski na obudowie telefonu służą do regulacji głośności. Można też pokazać, gdzie znajdują się ustawienia dotyczące dźwięków i wibracji. W razie konieczności warto wraz z seniorem wybrać preferowane ustawienia. Ponadto nie zaszkodzi nauczyć go, jak wyciszyć telefon z dźwięków i wibracji.
GPS
Dla większości seniorów wystarczające może okazać się wyjaśnienie, gdzie w aplikacji GPS wpisać adres i jak rozpocząć trasę. Warto też pokazać, jak wybrać lokalizację z pomocą funkcji rozpoznawania mowy.
Funkcja SOS
Obecnie smartfony często są wyposażone w funkcję SOS, która pozwala na automatyczne powiadomienie wybranego numeru o niebezpiecznej sytuacji. Obsługę tej funkcji warto przećwiczyć z seniorem co najmniej kilka razy, ponieważ w przyszłości może to uratować życie i zdrowie starszej osoby.
Bluetooth
Nauka obsługi Bluetooth przyda się przede wszystkim osobom, które np. korzystają z bezprzewodowych słuchawek bądź głośników.
Zapewnij wsparcie w obsłudze aplikacji mobilnych
Współcześni seniorzy często chętnie korzystają z aplikacji mobilnych. Warto zatem pomóc im w nabraniu sprawności w obsłudze ulubionych programów, a także zachęcić do przetestowania przydatnego oprogramowania.
Korszystanie z aplikacji
Przede wszystkim nie należy zasypywać seniora nadmiarem informacji. Na początek warto zapewnić wsparcie w nauce tylko podstawowych aplikacji, z których chce korzystać na co dzień. Z czasem można uzupełniać wiedzę starszej osoby o kolejne programy. Z tych aplikacji korzysta wielu seniorów:
- Messenger
- mObywatel
- mojeIKP
- Aplikacje sklepów (np. Rossmann, Biedronka, Lidl)
Instalacja i usuwanie aplikacji
Najważniejsze aplikacje można zainstalować w smartfonie seniora przed rozpoczęciem nauki. Jeśli starsza osoba wyrazi chęć, to warto pokazać jej, jak samodzielnie może instalować i usuwać aplikacje. Ponadto warto wyjaśnić, że większość programów ze sklepu Google jest bezpłatnych. Nie zaszkodzi też wspomnieć, że w przypadku braku ustawienia metod płatności senior nie straci żadnych pieniędzy.
Pomóż w nauce korzystania z Internetu w smartfonie
W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się Internetem jest niemal niezbędna. Dotyczy to także seniorów, dlatego podczas nauki obsługi smartfona warto poświęcić nieco czasu właśnie na szkolenie dotyczące poruszania się w wirtualnym świecie.
Transmisja danych
Senior powinien wiedzieć, jak włączyć i wyłączyć transmisję danych w smartfonie. Warto też pokazać mu, gdzie może sprawdzić stan pakietu internetu mobilnego.
Wi-Fi
Jeśli starsza osoba ma w domu dostęp do internetu bezprzewodowego, to powinna wiedzieć, jak połączyć smartfon z siecią Wi-Fi. Należy zatem pokazać przycisk służący do włączenia Wi-Fi w smartfonie, a także menu z hasłem i innymi ustawieniami.
Przeglądarka
Życie rodziców i dziadków na pewno będzie łatwiejsze, jeśli będą umieli także korzystać z przeglądarki mobilnej w smartfonie. Warto wytłumaczyć seniorowi, jak wpisywać słowa w wyszukiwarce i otwierać strony w nowym oknie. Ponadto można nauczyć starszą osobę, jak wysłać link z adresem strony np. w Messengerze bądź WhatsAppie. Telefony i smartfony umożliwiają też zrobienie zrzutu ekranu, co również może być dla seniora przydatną umiejętnością.
Podsumowanie
Nauczenie seniora obsługi smartfona może przynieść wiele korzyści także jego rodzinie. Z tego powodu warto pomóc rodzicom i dziadkom w opanowaniu podstawowych umiejętności. W ten sposób starsza osoba może stać się bardziej samodzielna, bezpieczna i szczęśliwa.
Podczas nauki koniecznie należy zachować spokój i cierpliwość, a także posługiwać się prostym językiem i ograniczyć się do niezbędnego minimum. Lepiej zatem unikać slangu czy też bardzo fachowych pojęć. Ważne jest również to, żeby dać seniorowi odpowiednią ilość czasu na zrozumienie działania poszczególnych funkcji. Wiedza powinna zatem być dawkowana stopniowo. Ponadto warto regularnie powtarzać szkolenia z obsługi smartfona.